НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ОПОДАТКУВАННЯ ФІНАНСОВОГО СЕКТОРУ
Ключові слова:
база податку, банк, збір, податок, фінансова операція, фінансовий сектор, ставка податкуАнотація
Актуальність теми дослідження. Світова фінансова криза, що супроводжувалася фінансовою підтримкою урядами провідних країн своїх банківських систем, довела необхідність підвищення їх відповідальності за наслідки своєї діяльності, у т. ч. шляхом формування резервів, кошти з яких можна задіяти для подолання наслідків майбутніх криз, запроваджуючи додаткові податки на фінансові установи. Постановка проблеми. Щоб визначити доцільність встановлення таких податків в Україні, необхідно розглянути світові моделі оподаткування фінансового сектору. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питання, вивчені у статті, розглядали такі автори, як: А. Буркова, O. Василик, А. Гальчинський, О. Гусак, Т. Єфименко, А. Мoрoз, Н. Петровська, К. Проскура, В. Унинець-Ходаківська. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. В умовах економічної кризи вивчення світового досвіду щодо спеціальних податків для фінансових інститутів та їх перспективи в Україні залишаються дискусійними. Постановка завдання. Мета публікації - систематизація відомостей про світові моделі оподаткування фінансового сектору та визначення напрямків модернізації системи оподаткування у цій сфері в Україні. Виклад основного матеріалу. У статті розглянуто теоретичні та практичні питання оподаткування фінансового сектору країни. Окрему увагу приділено історії становлення, складовим і видам спеціального податку на банківські установи. Запропоновано примірний порядок впровадження оподаткування фінансового сектору для України, з урахуванням необхідності створення механізмів боротьби з тіньовими схемами. Висновок. Основні напрями вдосконалення оподаткування фінансового сектору в Україні: запровадження в перспективі нових податків на діяльність фінансових інститутів для запобігання кризам у фінансовому секторі; внесення змін і доповнень до податкового законодавства, спрямованих на запобігання використання небанківських фінансових установ для мінімізації податкових зобов’язань суб’єктів підприємницької діяльностіПосилання
Банки в посткризисной экономике: Россия и международная практика (информационно-аналитические материалы) / А. А. Хандруев, А. А. Чумаченко, А. В. Ветрова [и др.] – М. : Ассоциация региональных банков России (Ассоциация «Россия»); Консалтинговая группа “Банки. Финансы. Инвестиции”, 2010. – 137 с.
Ільяшенко, В. А. Шляхи реформування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності / В. А. Ільяшенко // Економічний вісник університету : зб. наук. праць учених та аспірантів. – 2012. – Вип. 19/1. – С. 188–192.
Ильяшенко, В. А. Возможности заимствования современного опыта налогового регулирования в странах Европейского союза / В. А. Ильяшенко // Экономика и право Казахстана. – 2014. – № 5. – С. 49-51.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Науковий вісник Полісся Чернігівського національного технологічного університету
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).