РЕГІОНАЛЬНІ ДИСПРОПОРЦІЇ МАЛОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ ТА ШЛЯХИ ЇХ УСУНЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.25140/2410-9576-2018-1-2(14)-186-195Ключові слова:
малий бізнес, регіональні диспропорції, державна підтримкаАнотація
Актуальність теми дослідження. Вивчення регіональних диспропорцій малого бізнесу є актуальним на-прямком дослідження у сфері забезпечення державної підтримки підприємницького сектору в Україні для стимулювання економіки, підвищення ефективності економічного розвитку регіонів та країни в цілому. Постановка проблеми. Малий бізнес потенційно здатен забезпечити вагомий внесок у валовий внутрішній продукт України, вирішити питання зайнятості населення, підвищення рівня його життя та наситити внутрішній ринок конкурентоздатною продукцією. Саме тому, в сучасних економічних умовах, важливим завданням для України є забезпечення рівномірності розташування та ефективності функціонування малого бізнесу по всій території країни, а також подолання диспропорцій, які сформувались на сьогоднішній день. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Значний внесок у розвиток теорії, методології та історії малого бізнесу, його державного регулювання та нерівномірності розвитку регіонів зробили відомі вчені: В. Базилевич, В. Бакуменко, З. Варналій, П. Єщенко,Т. Клебанова, Т. Пономаренко, В. Савчук, А. Чухно та інші. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. У той же час у науковій літературі недостатньо висвітлена тема особливостей розвитку малого бізнесу та регіональних диспропорцій його функціонування. Дана стаття відображає результати досліджень авторами цих питань. Постановка завдання. Проведення дослідження стану розвитку малого бізнесу у різних регіонах України, пошук шляхів ліквідації виявлених диспропорцій з метою покращення мезо- та макроекономічних показників. Викладення основного матеріалу. В статті визначена роль та місце малого бізнесу в економічній системі держави; за допомогою запропонованої авторами методики розраховані інтегральні показники, які відображають рівень розвитку та ефективність функціонування малого бізнесу в різних регіонах України в розрізі видів економічної діяльності. Висновки відповідно до статті. Виявлені диспропорції розвитку малих підприємств у регіонах України, запропоновані шляхи їх подолання з метою покращення стану національної економіки.Посилання
Гавриш, С. Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про державну підтримку і розвиток малих та середніх підприємств в Україні» [Електронний ресурс] / С. Гавриш // Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua /pls/zweb2/webproc34?id=&pf3511=12950&pf35401=23425.
Рібун, Л. В. Зарубіжний досвід розвитку малого бізнесу / Л. В. Рібун, Г. А. Лех, І. М. Васькович // Науковий вісник НЛТУ України. – 2016. – Вип. 26.2. – С. 230-235.
Господарський кодекс України : за станом на 16 сі-чня 2003 р. №436-IV [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/436-15.
Про визначення мікро- малих і середніх підприємств : Рекомендації Комісії 2003/361/ ЕС [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://old.minjust.gov.ua/file/32706.docx.
Базилевич, В. Д. Ринкова економіка: основні понят-тя і категорії: навчальний посібник / В. Д. Базилевич, К. С. Базилевич. – К. : Знання – Прес, 2008. – 263 с.
Лапач, С. Н. Статистика в науке и бизнесе / С. Н. Лапач, А. В. Чубенко. – К. : МОРИОН, 2002. – 640 с.
Халафян, А. А. STATISTICA 7. Статистический анализ данных: учебник / А. А. Халафян. – М. : ООО «Бином – Пресс», 2007. – 512 с.
Регіони України 2017. Частина І, ІІ. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання підприємницької діяльності : Закон України : за станом на 18 вересня 2008 р. № 523-VІ [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=523-17.
Україна в цифрах 2016 / за ред. І. Є. Вернера. – К. : Державна служба статистики України, 2017. – 240 с.
Діяльність суб’єктів великого, середнього, малого та мікропідприємництва 2016 / за ред. М. С. Кузнєцової. – К. : Державна служба статистики України, 2017. – 624 с.
Малий бізнес: зарубіжний досвід [Електронний ре-сурс]. – Режим доступу: http://www.remzavod.biz/e9.html.
Малий бізнес по-японські [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.openbusiness.ru/html_ euro/Japan_open6.htm.
Авілова, А. Малий бізнес в Італії [Електронний ресурс] / А. Авілова. Режим доступу: http://donklass.com /home/638-malyj-biznes-v-italii.ht
Бей, О. Зарубіжні практики розробки стратегій розвитку малого підприємництва на регіональному рівні / О. Бей, Г. Томсон. – К. : К.І.С., 2013. – 48 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Науковий вісник Полісся
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).