ПОДАТКОВЕ НАВАНТАЖЕННЯ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ ЯК ОБ’ЄКТ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.25140/2410-9576-2021-1(22)-102-113Ключові слова:
податкове навантаження; податкова політика; податкові надходження; доходи бюджету; реформування системи оподаткуванняАнотація
Стаття присвячена дослідженню податкового навантаження в Україні. Розкрито значимість показника податкового навантаження та оцінено його вплив на діяльність суб’єктів господарювання, можливості зростання виробничого та інвестиційного потенціалу, а також на розвиток економіки країни в цілому. Оцінено вплив рівня податкового навантаження на показники макро- та мікроекономічного розвитку. Визначено роль податкових надходжень у формуванні бюджетних ресурсів держави. Охарактеризовано рівні податкового навантаження, проаналізовано питому вагу основних податків в доходах бюджету.
У статті оцінено динаміку і структуру податкових платежів в доходах Зведеного бюджету України. Аналіз податкової системи здійснювався в наступному напрямку: оцінка рівня податкового навантаження та його вплив на динаміку ділової активності, розвиток виробництва, інвестиційну привабливість. В ході дослідження було розглянуто та проаналізовано показник рівня сумлінності сплати податків, виявлено причини приховування доходів та високого рівня тіньової економіки, оцінено рівень податкового боргу, досліджено причини неузгодженості інтересів держави і платників податків, проаналізовано законодавчу базу в сфері оподаткування та виділено проблеми і недоліки, які необхідно ліквідовувати.
На основі проведеного дослідження були визначені наявні проблеми та основні напрями удосконалення системи оподаткування в Україні. У статті проведено аналіз основних факторів, які впливають на ефективність податкової системи. Наведено основні переваги зниження податкового навантаження на суб’єктів господарювання, визначено очікувані результати від підвищення стимулюючої направленості податкової системи. Запропоновано заходи раціоналізації системи оподаткування. Розроблено основні завдання реалізації чергового етапу податкового реформування в Україні.
Посилання
Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року [Електронний ресурс] / Офіційний веб-сайт Верховної Ради України. - Режим доступу: http://portаl.rаdа.gov.uа/.
Звіти Державної казначейської служби про виконання Державного бюджету України. Державна казначейська служба України : веб-сайт [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.treasury.gov.ua/ua.
Василик, О. Д. Теорія фінансів : підруч. / О. Д. Василик. – Київ : НІОС, 2000. – 416 с.
Глухова, В. І. Аналіз податкових надходжень до державного бюджету України в сучасних умовах / В. І. Глухова, І. П. Іванова // Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». - 2017. - № 5. - С. 111-114.
Городецька, Т. Е. Аналіз податкових надходжень в системі доходів бюджету / Т. Е. Городецька, А. С. Поровай // Молодий вчений. – 2017. – № 2 (42). – С. 243-247.
Іщенко В. В. Податкова складова фінансової безпеки держави / В. В. Іщенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. - 2012. - Вип. 37. - С. 35-40.
Чугунов, І. Я. Формування податкових надходжень бюджету як складова системи бюджетно-податкового регулювання / І. Я. Чугунов, В. І. Островецький // Наукові праці НДФІ. – 2006. – Вип. 3. – С. 3-14.
Кичко, І. І.Перспективи оцінки соціальних інвестицій в контексті сталого розвитку / І. І. Кичко, Г. С. Лопушняк, І. М. Царик // Науковий вісник Полісся. – 2018. – № 3. – С. 19-24.
Кичко, І. І. Ретроспективний аналіз бюджетної політики у контексті забезпечення особистих потреб населення / І. І. Кичко // Вісник Чернігівського державного технологічного університету. Серія “Економічні науки”. – 2009. – № 35. – С. 88-99.
Юшко, С. В. Роль податкових надходжень у формуванні доходів бюджету / С. В. Юшко // Світ фінансів. – 2019. – № 3 (60). – С. 139-149.
Якушик, І. Д. Податкові системи зарубіжних країн : довідник / І. Д. Якушик, Я. В. Литвиненко. – Київ : «МП Леся», 2004. – 480 с.
Хоменко, І.О. Ухилення від податкового оподаткування як наслідок фіскальної спрямованості податкової системи в Україні / І. О. Хоменко, І. В. Горобінська, Л. М. Матяш // Вісник НТУ. Серія «Економічні науки». – 2019. – Вип. 2 (44). – C.161-170.
Хоменко, І. О. Оцінювання інфляції в Україні та заходи щодо її подолання / І. О. Хоменко, І. В. Горобінська, А. В. Куімова // Сучасні питання економіки і права. – 2019. – Вип. 1. – С. 234-243.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).