Наслідки відкриття ринків країн ЄС для агровиробників України
DOI:
https://doi.org/10.25140/2410-9576-2024-1(28)-9-20Ключові слова:
аграрне виробництво; аграрний ринок ЄС; ціни на сільськогоспо- дарську продукцію; експорт сільськогосподарської продукції з України; перспективи ви- ходу України на європейський ринокАнотація
Агропромисловий комплекс традиційно посідає одне з чільних місць у складі української економіки. З початком повномасштабного збройного конфлікту з Російською Федерацією і виведенням з ладу багатьох промислових та інфраструктурних об’єктів його роль тільки зросла. Проте нормальна робота бізнесового суб’єкта будь-якого рангу неможлива без відповідного масштабам його діяльності ринку збуту. У цьому плані ринок ЄС для вітчизняних аграріїв є надзвичайно важливим і перспективним.
Ця стаття присвячена ймовірним наслідкам повного відкриття європейського ринку для української сільськогосподарської продукції з позицій вітчизняного агробізнесу. Її метою є розгляд позитивних результатів, ризиків та негативних наслідків таких зовнішньополітичних рішень. Зокрема висвітлено питання достатності ємності ринку ЄС для реалізації наявних обсягів вітчизняного сільськогосподарського виробництва, привабливість європейської цінової кон’юнктури для вітчизняних аграріїв, слабкі місця, які необхідно усунути для повноцінного входження українських виробників в європейську аграрну спільноту. Практичне значення статті полягає у визначенні проблемних позицій вітчизняного агробізнесу в контексті його перспективного виходу на ринки ЄС та окресленні пріоритетних напрямів діяльності держави та суб’єктів підприємницької діяльності щодо їх усунення.
Посилання
Negrei, M.V., Taranenko, A.A., Kostenko, I.S. (2022). Ahrarnyi sektor Ukrainy v umovakh viiny: problemy ta perspektyvy [Agrarian sector of Ukraine in the conditions
of war: problems and prospects]. Ekonomika ta suspilstvo – Economy and society, 40. https://doi.org/10.32782/2524-0072/2022-40-38.
Food and Agriculture Organization of the United Nations. Food balances. (n.d.). https://www.fao.org/faostat/en/#data/FBS.
Kryvenko, N. (2019). YeS: znachennia Spilnoi ahrarnoi polityky [ЕU integration: the meaning of the common agricultural policy]. Visnyk Ternopilskoho natsionalnoho
ekonomichnoho universytetu – Bulletin of the Ternopil National Economic University, 4, 54–69. https://doi.org/10/35774/visnyk2019.04.054.
Food and Agriculture Organization of the United Nations. Producer Prices. (n.d.). https://www.fao.org/faostat/en/#data/PP.
Mogilny, O.M. (2004). Spilna ahrarna polityka Yevropeiskoho Soiuzu shchodo staloho silskoho rozvytku: uroky dlia Ukrainy [Common agricultural policy of the European Union for sustainable rural development: lessons for Ukraine]. Ekonomika APK – Economics of APC, (7), 4–5.
Center for Economic Strategy. (2024). Readiness of the Ukrainian agricultural sector for EU accession: progress and prospects. Analytical note.
Ivanova, N. (2023). Impakt-investuvannia yak suchasnyi kontsept staloho rozvytku lohistychnykh system [Impact investing as a modern concept of sustainable
development of logistics systems]. Problemy i perspektyvy ekonomiky ta upravlinnia – Problems and prospects of economics and management, (1(33)), 226-237.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).