КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДХОДИ ДО МЕХАНІЗМУ ФІНАНСУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ДЕРЖАВНИХ ЦІЛЬОВИХ ПРОГРАМ
Ключові слова:
механізм фінансування, екологічна державна цільова програма, фінансово-економічне регулюванняАнотація
У статті доведено, що фінансові механізми регулювання економіки певного сектору більш широко застосовуються при використанні принципу програмно-цільового регулювання та підтримки. Програмування виступає методом активного втручання держави в процеси фінансово-економічного регулювання. Воно використовується в ситуаціях, коли звичайні методи і механізми ринкової економіки та її державного регулювання не спроможні вирішити надзвичайні проблеми економічного, соціального, технологічного, екологічного та територіального розвитку. Тому застосовуватися цей метод повинен у вузькому секторістратегічного прориву, залишаючи широке поле функціонуванню звичайних методів ринкового господарства. Запропоновано термін «фінансовий метаболізм», сутність якого полягає у тому, що забезпечення здійснення екологічних державних цільових програм можливе завдяки поєднанню компонентів: система функціонування та підтримки конкурентного середовища; система регулювання внутрішніх цін; система регулювання державного та місцевих бюджетів; система захисту вітчизняного аграрного товаровиробника; система захисту навколишнього середовища; система регулювання частки накопичень ВВП; система регулювання оподаткування доходів фізичних осіб, які працюють у певному секторі економіки. Виявлено, що система екологічних державних цільових програм повинна включати програми з чотирьох рівнів управління. По-перше, це екологічні державні цільові програми, які повністю або частково фінансуються за рахунок державного бюджету. Перелік таких програм укладає уряд, який розглядається та затверджується Верховною Радою як один із додатків до державного бюджету на поточний рік. Публікація таких програм у засобах ЗМІ обов’язкова. По-друге, регіональні екологічні цільові програми. Вони розробляються обласними державними адміністраціями, розглядаються і затверджуються обласними радами народних депутатів. По-третє, муніципальні цільові програми. Вони формуються виконавчими та представницькими органами великих муніципальних утворень (наприклад, міста-обласні центри). Почетверте, міждержавні екологічні програми. Їх приймають та виконують держави-члени СНД, а також інші зацікавлені держави.Посилання
Запатріна І. В. Удосконалення процесів контролю за ефективним використанням бюджетних коштів в Україні /І. В. Запатріна // Збірник наукових праць НННЦ ПіС. - К., 2007. - вип. 12 - с. 20-29.
Геєць В. М. Державні цільові програми та упорядкування програмного процесу в бюджетній сфері : монографія //В. М. Геєць, О. І. Амоша, Т. І. Приходько. – К. : Наукова думка, 2008. – 383 с.
Димченко О. В. Роль програмно-цільових механізмів удосконалення бюджетного процесу в реформуванні житлово-комунального господарства / О. В. Димченко, В. В. Димченко. - Економіка і держава, 2010. - № 6. - с. 40-44.
Демидов Б. А. Системно-концептуальные основы деятельности в военно-технической области. – Кн. 2 : Организационно-методические основы деятельности военно-технической области / Б. А. Демидов, А. Ф. Величко, И. В. Волощук ; под. ред. Б. А. Демидова. – К. : Технол. Парк, 2006. – 1152 с.
Програмно-цільовий метод у бюджетному процесі / М. Я. Азаров, О. І. Амоша (кер. кол.), М. Г. Чумаченко та ін. -Т.4. – К.: НДФІ, 2004. – 368 с.
Про державні цільові програми : Закон України від 18. 03. 2004 р. № 1621 –IV. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://ej.kubagro.ru/2004/06/pdf/14.pdf.
Про затвердження Порядку розроблення та виконання державних цільових програм : Постанова Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. №106. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://ej.kubagro.ru/2004/06/pdf/14.pdf.
Мінекономіки послідовно здійснює оптимізацію державних цільових програм. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://news.yurist-online.com/news/kmu/1375.
Проект Закону про державне прогнозування та стратегічне планування в Україні від 05. 02. 2010 р. № 6042. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.me.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=138393&cat_id=38461.
Осторопольська Є. В. Розвиток інноваційної системи у сфері малого бізнесу/ Є. В. Остропольська – К. : Європейський університет. – 2007. – 21 с.
Россия – 2015 : Оптимистический сценарий. – М. : ИЭ РАН-ММВБ, 1999.– С. 336–352.
Хансен Э. Экономические циклы и национальный доход. Классики кейнсианства / Э. Хансен. – М. : Экономика,1997. – Т. 2. – С. 362–365.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Науковий вісник Полісся
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).