ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД УПОРЯДКУВАННЯ МІЖБЮДЖЕТНИХ ВІДНОСИН ТА МОЖЛИВОСТІ ЙОГО ІМПЛЕМЕНТАЦІЇ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.25140/2410-9576-2019-3(19)-84-90Ключові слова:
, міжбюджетні відносини, бюджет, місцеві бюджети, бюджетна системаАнотація
Актуальність теми дослідження. В умовах сучасного економічного розвитку нашої країни, на злобу дня постає модернізація держави, формування ефективної системи державного управління, що має бути здатною до впровадження дієвих, системних та послідовних рішень. Постановка проблеми. Відсутність універсального стандарту упорядкування міжбюджетних відносин, який би можна було запровадити в повному обсязі і без змін для України. Тому важливо розглянути існуючі моделі місцевого самоврядування, набутий досвід та проблемні питання європейських держав у цьому руслі, з метою імплементації найкращих практик упорядкування міжбюджетних відносин в Україні. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Теоретичні та практичні аспекти функціонування міжбюджетних відносин досліджували такі вчені: Бутко М. П., Геєць В. М., Даниленко А. І., Данилишин Б. М., Ільчук В. П., Шкарлет С. М., Шульц С. Л., Касич А. О., та інші. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Системного дослідження потребує розподіл повноважень у міжбюджетних відносинах; перерахування коштів до бюджетів іншого рівня в Україні довело не оптимальність чинної моделі надання трансфертів та обумовило потребу у зміні механізму їх надання для підвищення ефективності. Постановка завдання. Дослідження європейського досвіду упорядкування міжбюджетних відносин та оцінка можливості його адаптації у вітчизняну практику публічного управління. Виклад основного матеріалу. У цій статті проаналізовано сучасну практику організації внутрішніх міжурядових фінансових відносин, розглянуто основні концепції та моделі у розвинутих зарубіжних країнах. Висновки. Проаналізовано, що місцеве самоврядування, як територіальна організація влади на місцях, є запорукою демократичного суспільства; розроблено пропозиції щодо удосконалення міжбюджетних відносин в Україні, спираючись на європейський досвід.Посилання
Сміт, А. Дослідження про природу і причини
багатства народів / А. Сміт. - Київ : Наш формат. - 2018.
- 722 с.
Бюджетний федералізм: світовий досвід теорії та
практики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://
pidruchniki.com/72339/ekonomika/byudzhetniy_federalizm_svi
toviy_dosvid_teoriyi_praktiki.
Поняття про внутрішні міжурядові фінансові відносин [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://pidruchniki.com/16780914/ekonomika/ponyattya_pro_vnutrishni_mizhuryadovi_finansovi_vidnosin.
Касич, А. О. Управління процесами децентралізації: зарубіжний досвід та стратегічні завдання для України / А. О. Касич // Економіка і суспільство. - 2017. - № 13. - С. 71-77.
Шпак, Ю. О. Досвід реформування місцевого самоврядування у Великобританії / Ю. О. Шпак // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер. : Юриспруденція. - 2014. - № 10-1 том.1. – С. 82-84.
Наконечна, Г. Я. Зарубіжний досвід міжбюджетних відносин / / Г. Я. Наконечна, Я. Л. Лукаш // Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія : Юридичні науки. - 2016. - Вип. 2(2). - С. 81-85.7. Костирко, Л. А. Зарубіжний досвід регулювання міжбюджетних відносин та можливості його адаптації в Україні / Л. А. Костирко, Н. Ю. Велентейчик // Часопис економічних реформ. - 2016. - № 1 (21). - С. 55-64.
Лелеченко, А. П. Зарубіжний досвід організації функціонування місцевого самоврядування: імплементація в Україні / А. П. Лелеченко // Державне управління: удосконалення та розвиток. - 2011. - № 3. – Режим доступу : http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=266.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).