РОЛЬ ТА ФУНКЦІЇ ЦЕНТРАЛЬНОГО БАНКУ У ФІНАНСОВІЙ СИСТЕМІ
DOI:
https://doi.org/10.25140/2410-9576-2020-2-1(20)-60-66Ключові слова:
центральний банк, функції центрального банку, фінансова система, фінансова стабільністьАнотація
Актуальність теми дослідження. У посткризовий період актуалізуються питання збалансованості елементів фінансової системи, розвитку фінансового сектору, що змінює підходи до визначення ролі та цілей центральних банків, які орієнтуються у своїй політиці не лише на забезпечення стабільності цін, а й на збереження фінансової стабільності. Постановка проблеми. Важливим є дослідження особливостей трансформації ролі та місця центрального банку у сучасній фінансовій системі. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Теоретичні аспекти сутності центрального банку, функцій та ролі даної інституції у фінансовій системі досліджували вітчизняні та зарубіжні науковці, зокрема А. М. Мороз, М. І. Савлук, Флоренсе Даф, Ульріх Волц, Науменкова С. В., Міщенко В. І. та інші. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Дослідження потребує питання активізації ролі та актуалізації функцій сучасного центрального банку в забезпеченні стабільності фінансової системи. Постановка завдання. Метою статті є аналіз функцій центрального банку та особливостей функціонування в умовах розвитку фінансової системи. Викладення основного матеріалу. Стаття присвячена узагальненню теоретичних основ визначення функцій центрального банку, дослідженню особливостей трансформації ролі центральних банків в умовах сучасної фінансової системи. Висновки. Функції центральних банків країн світу орієнтовані не тільки на забезпечення макроекономічної стабілізації, а й на забезпечення стабільності фінансової системи. Розширення функцій центральних банків, трансформація ролі у кризовий та посткризовий період реалізується через впровадження макропруденційної політики, спрямованої на забезпечення стабільності фінансової системи та використання нетрадиційних інструментів, напрямів їх діяльності, а саме: захист споживачів та фінансова грамотність населення, забезпечення сприятливого регуляторного середовища, екологізація фінансової системиПосилання
Andros Gregoriou Banking and Finance. Central Banking [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://economicsnetwork.ac.uk/sites/default/files/Kent%20Matthews/Lecture%208%20Central%20Banking.pdf.
Florence Dafe, Ulrich Volz Financing Global Development: The Role of Central Banks [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://www.diegdi.de/en/briefing-paper/article/financing-global-developmentthe-role-of-central-banks/.
The Changing Role of Central Banks [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://www.bis.org/events/conf100624/goodhartpaper.pdf.
Афанасьєв А. О. Гроші та кредит: [конспект лекцій] / А. О. Афанасьєв, Т. Б. Кузенко, Р. А. Фісічкін. – Х.: ХНЕУ, 2006. – 179 с.
Банківські операції: підручник / кол. авт.: А. М. Мороз, М. Ф. Пуховкіна, М. І. Савлук та ін.; за ред. д-ра екон. наук, проф. А. М. Мороза і канд. екон. наук, доц.М. Ф. Пуховкіної. – К.: КНЕУ, 2005. – 556 с.
Вера Смит. Происхождение центральных банков [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.finansy.ru/book/bank/001vsmit/index.htm.
Іnvestopedia [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.investopedia.com/.
Міщенко В. І. Світові тенденції монетизації економіки / В. І. Міщенко, С. В. Науменкова, І. М. Льон // Фінанси України. – 2017. – № 9. – С. 53–74.
Науменкова С. В. Трансформация роли и функций центральных банков в посткризисный период / С. В. Науменкова, И. В. Соркин, Б. В. Приходько //Экономика и банки. – 2014. – №1. – С. 7-15.
Центральний банк і грошово-кредитна політика / А. В. Сілакова, Г. І. Лановська, Н. І. Климаш, [та ін.] за заг. ред. Т. А. Говорушко. – Львів «Магнолія 2006», 2015. – 224 с
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).